Forum

İkariam

Aşağa gitmek

İconM İkariam

Mesaj tarafından grkn07 Bir Cuma Tem. 09, 2010 1:06 pm

Hangi kaynaklara sırasıyla koloni kurmalıyız?

İlk 4 koloninizde 4 kaynağın her birinden birer tane almanız gerekiyor ve bu sıralamaya göre yerleşmelisiniz. Başladığınız şehir yani ilk başkentiniz hangi kaynaktaysa listedeki o kaynayı atlayıp diğerine geçmeniz gerekiyor.

Mermer
Şarap
Sülfür
Kristal


Diyelim başkentini sülfürde oyuna başladınız. Önce mermer kolonisi,ardından şarap kolonisi, sonrasından listedeki sülfürü atlıyoruz ve kristal kolonisi alıyoruz.
Bütün kaynaklardan 1er adet koloni aldıysanız sonrası daha tercihe bağlı bir durum ancak size aşağıdaki sıralamanın daha etkili olduğunu söyleyebilirim.

Mermer
Şarap
Mermer
Şarap


Bu size binalarınızı geliştirmek için yeterli mermeri ve valilik konağını geliştirmek için gerekli şarabı başkalarının yardımını duymadan sağlayacaktır. Bu sizi 8 şehre kadar ulaştırır.9. ve 10. şehirleriniz için mermer mermer veya şarap sülfür olarak devam edebilirsiniz. Tamamen size ve oyunu nasıl oynadığınıza bağlı.

Bina Rehberi
Bu rehber şehirlerinizde kuracağınız binaları seçmenizde yardımcı olmak amacı ile hazırlanmıştır. Eksik olduğunu düşündüğünüz ve eklememi istediğiniz birşey varsa, üzerinde çalışılacaktır.
-------------------------------------------

Her şehir 11 bina alanına, 1 sur alanına, 1 belediye binası alanına ve 2 kıyı binaları için alana sahiptir. Belediye binası, sur, ve kıyı binalarının yerleri değiştirilemeyeceğinden ve yerine tercih yapılamayacağından bu rehberde onlardan bahsedilmeyecektir.

İçerik

-6 zorunlu Bina
-4 Tercihi Bina
-1 Opsiyonel Bina

-Bina Karşılaştırmaları
-Tercihi bina kombinasyonları ve koloni türleri
-Hangi kaynaklara sırasıyla koloni kurmalıyız?


Kullanılan Terimler
Lüks Kaynak Binası: Her ada özel bir lüks kaynak üretir. Lüks Binalar bu lüsk kaynakların üretimini arttıran binalardır.
Kaynak Üretim Binası: Ya Oduncu Kulübesi ya da Lüks Kaynak Binası (Yani bu terim lüks kaynak binasını da kapsayan bütün üretim arttıran binalar için kullanılmaktadır)

6 Zorunlu Bina (Her Şehrin Sahip Olması Gereken Binalar)

Her şehirde bazı binalar zorunluluktur ve birkaç binaya sahip olunması şiddetle tavsiye edilir.

Saray/Vali Konağı: Şehrinizdeki bozulumu azaltır/ önler.
Depo: Her şehirde en az 1 adet depo kurmak zorundasınız. Ben şehirlerimde 2 adet olmasını tercih ediyorum.
Müze&Taverna: İki binada şehrinizin mutluluk oranını arttırır, daha fazla vatandaşa sahip olmanızı sağlar.
Marangoz Atölyesi: Ucuz olmasının yanı sıra , Vali konağı gibi bazı dikmeniz gereken binalar için gerekli olan deponun maliyetini de düşürür. İlerleyen zamanlarda vali konaklarızın maliyeti arttığı gibi gereken depolarında maliyetleri artacak, marangoz atölyesi bu maliyetleri düşürecek. Her binanın ve birimin maliyetini düşürdüğü için önemini kaybetmeyecek bir bina.
İstihbarat Merkezi:Her şehirde bu binaya sahip olmak yağmacıların şehrinize gelmesini daima zorlaştıracaktır.Eğer kaynaklarınızı görmek için şehrinize casus sokamazlarsa, çoğu insan sizi yağmalamayı bile denemez.binalar için kullanabilirsiniz.
Opsiyonel Bina Slotu:Burası her şehrinizde sahip olmak istemeyeceğiniz binalar için rezerve edilmiştir.İleride daha detaylı anlatılacak. Eğer şehrinizde kuracağınız opsiyonel bir bina yoksa, bu boşluğu tercihi binalar için kullanabilirsiniz.


Tercihi Binalar

Yukarıdaki gerekli binalar ve opsiyonel bina boşluğu ile size geriye 4 tercihi bina alanı kalır.Bu binalar fazladan inşa alanı olaran her şehirde kurulabilir.Size bu binaların bir listesini yapıyorum ki ihtiyaçlarıza en iyi uyan binayı seçerken vereceğiniz kararları bilinçlice yapınız.Eğer bir sonraki listede göreceğiniz opsiyonel binalardan hiçbirini kurmamaya karar verirseniz, bu size 1 adet daha fazla tercihi bina için yer sağlar.

Ekstra Depo(lar): Şehrinizde ektra bir depo bulundurmak faydasını ikiye katlar. Böylelikle hem zaman hem de ileri seviyelerdeki depoların talep ettiği kaynakları saklamanızı sağlar.(burda bahsedilen deponun son 2-3 seviyesi için gereken kaynakları saklamanız için 2. bir depoya ihtiyaç duymanız gerektiği.) Ayrıca daha fazla depo emniyetteki kaynak miktarınızıda arttırır, yağmalansanız dahi daha az kaynak kaybedersiniz.
Kaynak Üretim Binası: Her şehrin lüks kaynak binasına ya da ormancı kulübesine sahip olması tavsiye edilir.Tabi eğer siz yağmacıysanız ve işçi çalıştırmıyorsanız kurmanız gerekmez.
İkinci Kaynak Üretim Binası: İki kaynak binasına sahip olmak iyidir ancak bu size geriye 2 adet boş alan bırakır(opsiyonel dikmezseniz 3), o yüzden akıllıca karar vermek lazım.
Mimarlık Bürosu: Bir çok oyuncu bu binayı sever kötü bir bina değildir. Özellikle bir inşaacıysanız bu binaya yatırım yapmak hem oyunun erken hemde ilerleyen dönemlerinde kesinlikle işinize yarayacaktır.
Şarap Mahzeni: Bu bina oyunun başlarında yani az şarap sunmanız gerektiği zamanlarda kullanışsız bir binadır. Hatta ilerleyen dönemlerde bile kârı çok fazla değildir. Ancak bu binanın asıl değeri yağmacılar veya aktif olarak savaşa gidenler içindir. Azalan şarap ihtiyacının anlamı şehirlerinize nakletmeniz gereken şarap miktarının az olmasıdır. Bu da size boşta daha fazla gemi sağlar. Böylelikle yağmaya gittiğiniz zaman bu boş gemiler sayesinde daha fazla mal yağmalayabilirsiniz. Ayrıca saldırılan taraf siz olsanız bile, şehriniz ablukadayken ve şehrinize kaynak ulaştıramazken şehrinizin daha uzun süre mevcut şarapla dayanmasını sağlar, böylelikle ablukadan nüfus istikrarında bozulma olmadan kurtulabilirsiniz.
Kışla: Her şehrinizde gerekli değildir ancak yine de toplamda 1 den fazla sahip olmanızda fayda var. Size minimum 3 adet sahip olmanızı öneririm. Eğer kendimi savunmayı planlamıyorum çünkü sadece inaktiflere ve küçük hedeflere saldırıyorum diyorsanız, 1 adet kışla sahibi olmanız size yetecektir. Ama yine bu durumda bile 2 adet sahip olmanızı öneririm.
Akademi: Araştırma daima iyi birşeydir, mümkün olduğunca her şehirda akademi binasına sahip olmaz önemlidir özellikle de gelecek araştırmalarını araştırmayı planlıyorsanız. Akademi bir gider kaynağıdır ve bazıları altın israfı olarak görürler ve hatta sadece araştırma için kullanılacak bir bina için harcanacak yerin altın istafı olduğunu, bu binayı dikmeyerek ve bilim adamlarını kovarak daha çok altın biriktirerek askeri harcamalarını karşılayacaklarını ve daha uygun binalar için yer acacaklarını söylerler.Ancak oyunu uzun süre oynamayı planlıyorsanı ve sadece fonksiyonel hedeflerden daha fazlasını arıyorsanız, yapabildiğiniz kadar akademi binasını kurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Hatta bazı zamanlar altın sıkıntısı çektiğinizde bilim adamlarının bazılarını ya da tamamını bir süre için kovabilirsiniz.


Opsiyonel Binalar

Bunlar her şehrinize kurmanızın gereksiz olduğu binalardır.Çoğunu sadece bir şehrinizde kurmalısınız, daha fazlasını kurmak mevcut potansiyeli israf etmek olur. Eğer bu binalardan hiçbirisini kurmak istemiyorsanız, onun yerine tercihi binalardan bir adet bina kurabilirsiniz.

Fişekçi: Bu bina asla kurulmamalıdır. 1 şehirden yeterince sülfür sağlamada bir sorununuz olmaz. Ve her zaman bu kaynağı satın alabilir veya takas edebilirsiniz, diğer oyunculardan temin edebileceğiniz en ucuz ve kolay kaynaklardan birisidir. Eğer yinede sülfür şehrinize bir adet kurmak isterseniz bu size kalmış, ancak bana sorarsanız bu binayı asla kurmayın.
Optik: Eğer akademi binalarınızı çok yükseltmek istiyorsanız gerçekten her şehre kurulabilinir. Eğer kristal ile araştırma puanı satın almak istiyorsanız kristal şehrinize masrafları düşürmesi için bir tane kurabilirsiniz. Bu iki amaçtan birisini taşımıyorsanız bu binayı kurmanızı tavsiye etmem.
Mucit Atölyesi: Sadece bir şehirde kurulmalıdır.Ve bütün araştırmalar tamamlandıktan sonra yıkılabilinir. Eğer optikle birlikte kristal şehrinize kurarsanız, daha az maliyetli geliştirme masraflarınız olur.
Ticaret Merkezi: Başka oyunculara kaynak satabilmek ve başkalarından kaynak satınalabilmek için 1 adet kurmanızı tavsiye ederim. Eğer şehirleriniz yeterince geniş alana yayılmışsa 2 adet kurmanız da size fayda saylar.
Büyük Elçilik: İttifak liderleri dışında kalan oyuncuların 1 taneden fazla kurmak için bir sebepleri yok. Birçok oyuncu bir ittifağa girdikten sonra büyük elçiliği gereksiz gördüğünden elçiliği yıkar ancak ben size yıkmamanızı öneririm. Bu sayede diğer oyuncularla ticaret ve garnizon anlaşmaları kurabilirsiniz.


Hangisi Tercih Edilmeli(Karşılaştırma)

Bazı binalar benzer etkilere sahipler ve sıkça hangisinin tercih edilmesi gerektiği soruluyor. Burası hangi binanın daha iyi olduğunun ve nedeninin incelenmesi.

Müze mi Şarap Mahzeni mi?: Eğer kültürel eşyalarlar doldurabilecekseniz, müze daha iyidir. Bütün ihtiyacınız olan tavernada servis servis edilen şarap miktarını azaltman ki bu işi yapan şarap mahzeninin yapacağı işe eşdeğer olan müzeyi kurmak. Müze sayesinde sadece aynı miktar şarap servis etmeyeceksiniz aynı zamanda mutlulukda artacak.
Bağ evi mi Şarap Mahzeni mi?: Eğer üzüm bağında devamlı çalışan işçileriniz olacaksa bağ evini kurmak daha faydalı. Bağ eviyle yaptığınız toplam kâr şarap mahzeninden daha fazla olacaktır.


Tercihi bina kombinasyonları ve Koloni türleri

Bu bölüm şehir binalarının kurulumu için pişirme kalıbı niteliği taşıyan bir rehberdir.

Temel İstilacı:Kışla--Kaynak Üretim Binası--Ve kendi seçiminiz 2 adet daha bina
Temel Araştırma Kolonisi:Akademi--Kaynak Üretim Binası--Ve kendi seçiminiz 2 adet daha bina
Araştırma Kolonisi: Optik--Akademi--Mucit Atölyesi--Cam Eşya Atölyesi
Depo Kolonisi:3-4 Depo--Ticaret Merkezi
Bu şehir sadece ve sadece ambriossa tüccarını kullanarak kaynakları dönüştürür.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Ormancı Kulübesi şehirdeki odun üretimini artırır.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Cam eşya atölyesi şehirdeki kristal cam üretimini artırır.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Bağ evi şehirdeki üzüm üretimini artırır.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Mermer atölyesi şehirdeki mermer üretimini artırır.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Simya Kulesi şehirdeki sülfür üretimini artırır.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Marangoz atölyesi şehirdeki bütün odun harcamalarını azaltır.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Mimarlık bürosu şehirdeki bütün mermer harcamalarını azaltır.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Optik şehirdeki bütün kristal harcamalarını azaltır.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Şarap mahzeni tavernanın ihtiyaç duyduğu şarap miktarını ve şehirdeki tüm şarap sarfiyatını azaltır.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Havai Fişek Test Alanı şehirdeki bütün sülfür harcamalarını azaltır.
grkn07
grkn07
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 264
Rep Puanı Rep Puanı : 4376
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 06/07/10
Nerden Nerden : Uzayın Derinliklerinden

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

İconM Geri: İkariam

Mesaj tarafından Jimmy Magnet Bir Cuma Tem. 09, 2010 1:32 pm

Teşekkürler Çok Uğraşmışsın +Rep..!


TurkGame ~ Paylaşımdan Gelen Dostluk..
Rütbe: Forum Kurucusu
Jimmy Magnet
Jimmy Magnet
Kurucu
Kurucu

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 785
Rep Puanı Rep Puanı : 10000406
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 27/01/10
Yaş Yaş : 107
Nerden Nerden : Turkgame

Kullanıcı profilini gör http://turkgame.forumotion.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

İconM Geri: İkariam

Mesaj tarafından grkn07 Bir Cuma Tem. 09, 2010 1:48 pm


Önemli değil, ben teşekkür ederim...
grkn07
grkn07
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 264
Rep Puanı Rep Puanı : 4376
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 06/07/10
Nerden Nerden : Uzayın Derinliklerinden

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz